Kongres Serwisów AGD

Podsumowanie IV Kongresu Serwisów AGD 2016

IV Kongres Serwisów AGD już za nami. Spotkanie odbyło się 15 września w Mszczonowie i było wspólną inicjatywą CECED Polska oraz członków związku: Amica, Beko, BSH, Candy, Electrolux, Gorenje, Samsung, Vorwerk oraz Whirlpool. Patronat nad wrześniowym kongresem objęła Krajowa Izba Gospodarcza, a Infomarket, jedyny branżowy magazyn AGD/RTV, miał swój patronat medialny.Na spotkanie przybyło ponad 130 osób, z czego ponad 100 to przedstawiciele serwisów, pozostali reprezentowali producentów. Kongres otworzył Dyrektor Generalny, CECED Polska Wojciech Konecki.
Prof. dr hab. Monika Jagielska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w swoim wystąpieniu podsumowała zmiany w prawie konsumenckim, kluczowych regulacji dla serwisów, jak i producentów. Omówiono m.in. różnice pomiędzy rękojmią a gwarancją, postępowanie z konkretną reklamacją w stosunkach B2B i B2C. Po wystąpieniu pojawiło się wiele pytań od uczestników, m.in. w sprawie terminów napraw usterek, trwania rękojmi, o czym należy informować klientów, czy na czyj koszt odbywają się naprawy.
Dyrektor delegatury UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) w Bydgoszczy Krzysztof Lehman, z kolei przedstawił kwestie konsumenckie na konkretnych przykładach z życia serwisów. Uczestnicy mieli okazję dopytać m.in. o definicję konsumenta, gwarancji na części zamienne, czy używaniu przez konsumentów rzeczy przeznaczonych wyłącznie do użytku domowego, do celów komercyjnych. Oba wystąpienia zakończyła żywa dyskusja prelegentów z uczestnikami.
Po lunchu Anna Bąkiewicz z dep. Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN, opisał podstawy zmiany w kształceniu zawodowym związane z wprowadzeniem szkoły branżowej.
Agnieszka Wiercińska-Krużewska z kancelarii prawnej WKB mówiła o w bardzo profesjonalny i przejrzysty sposób i skomplikowanych kwestiach sprawach z zakresu bezpieczeństwa danych, szczególnie tych na które powinny zwracać uwagę punkty serwisowe.
Przedstawiciele organizacji odzysku zużytego sprzętu przedstawili swoje oferty dla serwisów z zakresie kompleksowej zbiórki elektroodpadów. Przemysław Kędzierski z ElektroEko oraz Paweł Palus z ERP Polska.
Adwokat Paweł Rybiński omówił kwestię specyfiki prowadzenia działalności przez serwisy AGD. Na zakończenie Kongresu W. Konecki zaprezentował najnowsze dane na temat branży AGD w Polsce oraz podsumował spotkanie.

 

PREZENTACJE:

  1. Podsumowanie zmian w prawie konsumenckim  - dr hab. prof. Monika Jagielska, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  2. Omówienie praktycznych problemów pod kątem serwisów i producentów AGD - Krzysztof Lehmann, Zastępca Dyrektora, Delegatura UOKiK w Bydgoszczy
  3. Szkolnictwo zawodowe – przyszłe szkoły branżowe - Anna Bąkiewicz, Dep. Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, MEN
  4. Gospodarowanie odpadami – prezentacje organizacji odzysku zużytego sprzętu: ElektroEko - Przemysław Kędzierski; ERP Polska - Paweł Palus
  5. Specyfika prowadzenia działalności przez serwisy AGD - Paweł Rybnicki Stowarzyszenie serwisów AGD
  6. Branża AGD w Polsce. Liczby, statystyki, raporty - Wojciech Konecki, Dyrektor Generalny,  CECED Polska - związek pracodawców AGD

 

PROGRAM - pobierz

11:00 Powitanie i otwarcie Kongresu 
  Podsumowanie zmian w prawie konsumenckim
dr hab. prof. Monika Jagielska, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  Omówienie praktycznych problemów pod kątem serwisów i producentów AGD
Krzysztof Lehmann, Zastępca Dyrektora, Delegatura UOKiK w Bydgoszczy 
13:40 Lunch 
14.40 Szkolnictwo zawodowe – przyszłe szkoły branżowe
Anna Bąkiewicz, Dep. Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, MEN
15.00 Obowiązki serwisów AGD w zakresie bezpieczeństwa baz danych
Agnieszka Wiercińska – Krużewska, kancelaria prawna WKB
15.20

Gospodarowanie odpadami – prezentacje organizacji odzysku zużytego sprzętu

ElektroEko - Przemysław Kędzierski

ERP Polska - Paweł Palus

15.40 Specyfika prowadzenia działalności przez serwisy AGD
Paweł Rybnicki Stowarzyszenie serwisów AGD
16.00 Branża AGD w Polsce. Liczby, statystyki, raporty
Wojciech Konecki, Dyrektor Generalny,  CECED Polska - związek pracodawców AGD
16.20 Pytania do prelegentów, dyskusja
16:40 Podsumowanie i zakończenie konferencji  
18:00 Kolacja w „Chacie góralskiej”