Podstawowe informacje

Etykiety energetyczne - grupy produktów

 

Od sierpnia 2017 obowiązuje Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego. Przepisy te zastąpiły dyrektywę 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie.

 

W oparciu o dyrektywę ELD Komisja Europejska wydaje tzw. akty delegowane dla poszczególnych grup produktowych, tych w których zastosowanie etykiet energetycznych może przynieść największe korzyści w oszczędzaniu energii. Akty delegowane i ich zapisy obowiązują bezpośrednio we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

 

W Polsce przepisy dyrektywy 2010/30/UE zostały wdrożone zapisami ustawy z dnia 14 września 2012 r. o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (Dz. U. z 2012 r. poz. 1203), która została zmieniona ustawą z dnia 27 maja 2015 r.  o  zmianie ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. z 2015, poz. 1069).  Zgodnie z art. 2 ust 2 ustawy w formie obwieszczenia Ministra Energii z dnia 22 kwietnia 2016 r. (MP 2016, poz. 420), ogłoszono wykaz aktów delegowanych, które do chwili opublikowania niniejszego obwieszczenia przyjęła Komisja Europejska.

 

PRACE NAD NOWYMI GRUPAMI I PRZEPISAMI


AKTUALNE GRUPY PRODUKTOWE I PRZEPISY WYKONAWCZE

Klimatyzatory

Kotły na paliwo stałe

Lodówki i szafy chłodnicze

Odkurzacze

Ogrzewacze pomieszczeń

Oświetlenie

Piekarniki i okapy nadkuchenne

Podgrzewacze wody

Pralki

Pralko-suszarki bębnowe

Suszarki bębnowe

Systemy wentylacyjne

Telewizory

Zmywarki

Do wszystkich produktów związanych z energią
Etykietowanie produktów związanych z energią w Internecie

Dopuszczalne odchylenia w procedurach weryfikacji

Generator etykiet efektywności energetycznej

Komisja Europejskiej na swojej stronie umieściła generator etykiet efektywności energetycznej http://eepf-energylabelgenerator.eu/.

Nowe rozporządzenie w sprawie ram etykietowania