ENERGIA

Pobierz: Analiza wsparcia oszczędności energii energetycznej gospodarstw domowych 2015 - Radosław Maj, Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP

 

Energia zaoszczędzona to najczystsza energia. Szczególnie w przypadku energii elektrycznej, której produkcja pochłania bardzo duże ilości węgla. Każda zaoszczędozna jednostka prądu oznacza więc zaoszczędzenie 3 kolejnych jednostek energii potrzebnej do jej wyprodukowania.

 

Urządzenia AGD zużywają ponad 50% energii elektrycznej konsumowanej przez gospodarstwa domowe w Polsce. Producenci wprowadzając innowayjne rozwiązania techniczne znacząco podnoszą efektywność energetyczna sprzętu AGD. Efektem tego jest kilkukrotne obniżenie konsumpcji prądu przez lodówki, pralki, czy zmywarki w ciągu ostatnich dwóch dekad.

 

W Unii Europejskiej efektywnosć energetyczna jest jednym z priorytetowych działań. Sprzęt AGD ma swój znaczący udział w osiągnięciu planów redukcji konsumpcji energii o 20% do 2020 roku. W tym celu w ramach Unijnej strategii Zrównoważonej Produkcji i Konsumpcji stworzono dwa kluczowe narzędzia do podnoszenia efektywności energetycznej. EKOPROJEKT (Eco-design), który określa maksymalne zużycie energii produkowanych urządzeń oraz ETYKIETY ENERGETYCZNE, które pozwalają konsumentom na porównanie i zakup najbardziej efektywnego energetycznie sprzętu.

 

Dostępne obecnie na rynku urządzenia w najwyższej klasie energetycznej A+++ pozwalają na znaczące oszczędnosci w porówaniu do sprzętu sprzed 10-ciu lat i więcej. Zarówno w rachunkach za prąd, jak i w emisji CO2, która towarzyszy produkcji tej energii. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie uwzględniać nie tylko cenę, ale także koszty użytkowania dla domowego portfela oraz środowiska.