Archiwum aktualności

Parlament UE poparł kompromis ws. etykiet energetycznych

etykieta.jpg

Notatka prasowa CECED Polska z dn. 13.06.2017

 

Parlament UE poparł nowe etykiety energetyczne. Branża AGD wskazuje na wyzwania w implementacji przepisów
 
• Przyszłe kampanie informacyjne dotyczące etykiet energetycznych powinny podkreślać, że obecnie dostępne urządzenia są bardziej energooszczędne niż te z poprzednich generacji
• Etykieta energetyczna musi nadal wspierać efektywność energetyczną i przyczyniać się do zmniejszenia zużycia energii przez konsumentów
• Edukowanie o nowej etykiecie energetycznej będzie decydowało o ich końcowym sukcesie
 
Parlament Europejski poparł kompromis instytucji unijnych w sprawie nowego Rozporządzenia ramowego o etykietach energetycznych. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Wprowadzają one m.in. zasady wprowadzania etykiet i harmonogram przeskalowywania etykiet obecnie stosowanych na urządzeniach AGD. Przewidujemy, że ustanowione zgodnie z rozporządzeniem nowe etykiety dla pierwszych produktów, czyli pralek, zmywarek i chłodziarek  pojawią się w sklepach około 2020 roku.

 

Dyrektor Generalny CECED, Wojciech Konecki: „Etykiety od lat mają istotny wpływ na wybór przez konsumentów urządzeń najwydajniejszych energetycznie. Dzięki innowacyjności naszego przemysłu urządzenia AGD zużywają dziś nawet ¾ energii w porównaniu do sprzętu produkowanego w momencie tworzenia etykiet w latach 90-tych. To wszystko przekłada się na wkład gospodarstw domowych w podnoszenie efektywności energetycznej w skali całej gospodarki. W niektórych grupach AGD postęp techniczny był na tyle duży, że po prostu zabrakło pasków na etykiecie. Odpowiedzią ma być nowa etykieta. Dla naszej branży, która dostarcza kolejnych innowacyjnych rozwiązań, istotne jest aby konsument był świadomy zmian i umiał odczytać najistotniejsze informacje z etykiety. Z praktyki jako producenci wiemy też, że o sukcesie przepisów decyduje także ich późniejsza praktyczna implementacja i na tym należy się teraz skupić. Nowa etykieta energetyczna musi nadal zachęcać do innowacji w zakresie efektywności energetycznej, być zrozumiała dla konsumentów i być skutecznie egzekwowana przez nadzór rynku.”

 

 

Komentarz CECED do zapisów rozporządzenia ramowego:
 
1. Stabilność oraz indywidualne podejście w systemie etykietowania
System etykietowania powinien być oparty na indywidualnym podejściu do każdej grupy produktowej przy podejmowaniu decyzji o tworzeniu lub zmianie etykiet.  CECED z zadowoleniem przyjmuje fakt, że decydenci zgodzili się z takim podejściem wprowadzając jasne rynkowe i techniczne kryteria decydujące o wprowadzeniu etykiet. Co ważne, odróżniono także proces tworzenia nowych etykiet od procesu przeskalowania obecnych etykiet. Kluczową kwestią jest wreszcie zapewnienie, że nowe etykiety dla danej grupy wprowadzane będą z założeniem, że kolejna zmiana nie będzie wymagana przez najbliższe 10 lat. Tak długi okres stabilności zapewni przejrzystość etykiet dla konsumentów, a producentów zachęci do inwestowania w innowacje w zakresie efektywności energetycznej.
 
2. Okres przejściowy
Dostarczanie jednocześnie dwóch etykiet, starych i nowych, dla każdego produktu podczas okresu przejściowego w praktyce stanowi bardzo duże wyzwanie dla całej branży. Od sprzedawców będzie się wymagało zamiany etykiet na całym asortymencie w krótkim czasie, co w konsekwencji może powodować zamieszanie nadzoru rynku. Dwie etykiety to także obciążenie dla producentów, którzy w niektórych przypadkach będą musieli przeprowadzać dwukrotnie testy tego samego urządzenia, dla nowej i starej etykiety. Ponadto ograniczenia sprzedaży sprzętu już wprowadzonego na rynek przed lub w trakcie okresu przejściowego to dodatkowe obciążenia dla sprzedawców i producentów.

3. Baza produktów
CECED utrzymuje swoje obawy związane z wprowadzeniem bazy danych produktu. Nawet jeśli wszystkie dane w bazie danych będą poprawne, nie oznacza to, że wszystkie produkty sprzedawane na rynku są zgodne z wymogami. Nieuczciwe podmioty mogą celowo nie wprowadzać niektórych produktów do bazy danych. Pytanie o skuteczność kontroli w takich wypadkach pozostaje wciąż kwestią otwartą. Oprócz testowania produktów w celu oceny zgodności, państwa członkowskie powinny również weryfikować, czy produkty sprzedawane w sklepach są rzeczywiście zarejestrowane w bazie produktów.
 Szczególnie wrażliwa pozostaje także kwestia zobowiązania producentów do przesyłania dokumentacji technicznej do centralnej bazy danych. Zebranie w jednym miejscu poufnych informacji o produkcie może sprawić, że przemysł europejski będzie szczególnie narażony na ryzyko utraty poufnych danych biznesowych, czy know-how.
 
Więcej informacji:
Radosław Maj, Koordynator Projektów, CECED Polska, tel. 22 668 84 95 / 501 233 611

 

Związek pracodawców AGD - CECED Polska, powołany został do życia w 2003 roku i pełni funkcję jedynej reprezentacji branży producentów sprzętu AGD w Polsce. Naszymi członkami jest 27 firm: Amica, Ariston, Atlantic, Beko, Biazet, Bosch/Zelmer, Candy, Ciarko, Daikin, De’ Longhi, Electrolux, Franke, Gorenje, Indesit, Kärcher, Maan, Miele, MPM, Panasonic, Philips, SEB Group, Samsung, Smeg, Teka, Vestel, Vorwerk, Whirlpool.   Związek jest członkiem CECED Europe.