Archiwum aktualności

Parlament eu.png

Spotkanie z europosłem M. Bonim

19 lutego W. Konecki odbył spotkanie z europosłem M. Bonim. CECED przedstawił swoje stanowisko w sprawie unijnego prawa dotyczącego etykietowania produktów

etykieta.jpg

Stanowisko CECED ws. przeskalowania etykiet energetycznych

Bierzemy udział w uzgadnianiu stanowiska polskiego rządu przy pracach nad zmianą przepisów o etykietach energetycznych. Branża AGD zgadza się na zapisy o przeskalowaniu klas energetycznych na etykietach, ale pod warunkiem zapewnienia stabilności systemu na kolejne 10 lat oraz dla sprzętu obecnie etykietowanego.

etykieta.jpg

Zielone zamówienia i etykiety energetyczne

R. Maj zapoznawał uczestników szkolenia z zakresu Zielonych Zamówień Publicznych ze sposobani oznaczenia oraz porównywania parametrów środowiskowych na sprzęcie, w tym o etykietach energetycznych, Energy Star oraz Ecolabel. Szkolenie w dniu 29.09 oraz 1.10 organizował Urząd Zamówień Publicznych dla osób realizujących zamówienia w instytucjach publicznych z całej Polski.

ODKURZACZE: nowe prawo od 1 września

1-ego września wchodzą w życie dwa rozporządzenia unijne dla odkurzaczy: o etykietach energetycznych oraz o tzw. ekoprojekcie, czyli minimalnych wymogach przy wprowadzeniu sprzętu na rynek.

Etykieta energetyczna on-line

Dziś wchodzą w życie zmiany w unijnych rozporządzeniach dotyczących obowiązujących obecnie etykiet energetycznych dla sprzętu AGD.  Od początku 2015 r. wprowadza się tzw. elektroniczną etykietę energetyczną. Sprzedawcy internetowi  będą umieszczać w bliskiej odległości od ceny produktu obraz graficzny (strzałka i klasa energetyczna) po najechaniu na który pojawiała się będzie etykieta energetyczna i karta produktu.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej ws. elektronicznych etykiet energetycznych (etykiet on-line)

Spotkanie w Ministerswie Gospodarki ws. odkurzaczy

W Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie (5 lutego) przedstawicieli CECED Polska z kierownictwem departamentu Energetyki. Tematem rozmów były konsultacje projektu europejskich aktów prawnych dotyczących etykiet energetycznych na odkurzacze. Przedstawiono pierwsze branżowe opinie i zaapelowano o uwzględnienie ich w polskim rządowym stanowisku.

NOWE etykiety energetyczne dla suszarek do prania


Warning: strpos(): Empty needle in /home/cecedpolska/ftp/_ceced2015/lib/smarty/libs/sysplugins/smarty_internal_templatelexer.php on line 316

Od 29 maja tego roku bedzie można dobrowolnie stosowac nowe etykiety energetyczne dla suszarek do ubrań (klasy A+,A++...) Po 12-stu miesiącach ich użycie będzie obowiązkowe.

Więcej...

Publikacja ustawy o etykietach energetycznych


Warning: strpos(): Empty needle in /home/cecedpolska/ftp/_ceced2015/lib/smarty/libs/sysplugins/smarty_internal_templatelexer.php on line 316

31.10 opublikowano Ustawę o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Przepisy o systemie kontroli sprzętu AGD z etykietami energetycznymi wejdą w życie od 1 lutego 2013 roku.

Sprawdź ustawy...

Nowe Etykiety Energetyczne

W dniu 30 listopada Komisja Europejska opublikowała rozporządzenia wprowadzające nowe etykiety energetyczne dla lodówek, pralek, zmywarek oraz TV. Producenci mają 12 miesięcy na zmiany. Sprzęt ze statymi etykietami można sprzedawać bez ograniczeń czasowych pod warunkiem, iż zostanie on wprowadzony na rynek do grudnia przyszłego roku.

Czytaj rozpoządzenia...

Publikacja nowej dyrektywy ws. etykiet energetycznych


Warning: strpos(): Empty needle in /home/cecedpolska/ftp/_ceced2015/lib/smarty/libs/sysplugins/smarty_internal_templatelexer.php on line 316

W dniu dzisiejszym opublikowana została nowa dyrektywa ws. etykiet energetycznych (nr 2010/30/UE w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią). Dokument wchodzi w życie od jutra, a kraje członkowskie UE mają czas na transpozycję zapisów do czerwca przyszłego roku (12 miesięcy). Nowa dyrektywa uchyla starą (92/75/WE) z dniem 21.07.2011r.

Tekst dyrektywy.

KLASA A+++ - Parlament UE przegłosował zmianę dyrektywy o etykietach energetycznych

Dnia 19 maja Parlament Europejski zatwierdził nowelizację legislacji dotyczącej systemu oznaczania efektywności energetycznej produktów. Przedsięwzięcie jest częścią tzw. pakietu "Energia - klimat 2008". Nowa dyrektywa w sprawie etykietowania pozwoli konsumentom ograniczyć rachunki za energię. Unia, jako całość także odniesie korzyści, osiągając swój cel - zmniejszenia o 20% zużycia energii do roku 2020.

A+++ nową klasą na etykietach energetycznych

Dyrektywa w sprawie etykiet energetycznych (dyrektywa ELD; 92/75/EWG) od roku 2008 jest nowelizowana przez instytucje Unii w oparciu o tzw. procedurę przekształcenia. Projekt zaproponowany przez Komisję UE musi być zatwierdzony przez Państwa Członkowskie na Radzie UE oraz przez europosłów. W tym tygodniu obu tym organom udało się osiągnąc długo wyczekiwane porozumienie w sprawie kształtu nowych etykiet, który regulować ma nowa dyrektywa ELD.

Do obecnej klasy A-G dodane zostaną 3 nowe: A+;A++;A+++. (A+ i A++ do tej pory obowiązywały tylko dla lodówek, jako rozwiązanie przejściowe). Planowany jest też przegląd etykiet w roku 2014.